سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

دانستنی های کاغذ

 

کاغذ

کاغذ از خمیر کتان یا پنبه یا کنف یا چوب یا ضایعات کشاورزی ساخته می شود که در اصطلاح علمی گفته می شود از تراکم الیاف سلولوزی که به طور نامنظم داخل یکدیگر شده اند ساخته می شود. این اختراع از بسیاری جهات نشانگر سطح رشد علمی و فرهنگی جامعه می باشد.

کاغذ های اولیه

مردمان باستان از کنده کاری روی سنگ،چوب و لوح های گلی به جای کاغذ استفاده می کردند.

ابتدا سومری ها از گل استفاده می کردند که آنها را در آفتاب خشک می کردند یا در کوره سفال پزی می پختند. ازنمونه های این لوح ها را می توان ویرانه های شهرهای باستانی نام برد.

بعد از گل،سنگ دوام بیشتری داشت ولی به علت سختی در حمل و نقل و بزرگی حجم آن ها،استفاده از گل و سنگ چندان شیوع نداشت.

گاهی نوشتن روی ورقه های مسی، برنزی و گاها طلا انجام می شد که از نمونه های آن لوح های زرین دوره هخامنشیان می باشد.

کاغذ با پوست جانداران

ازهزاره دوم قبل از میلاد، انسان ها از پوست جانوران کاغذ چرمی ( پارشمن ) استفاده کردند. ایرانیان از پوست گاو،گاومیش و گوسفند، رومی های از پوست خر وحشی استفاده می کردند ولی قیمت آن ها گران بود. به همین علت اعراب بیشتر بر استخوان شانه شتر یا سنگ های نازک سفید یا شاخه های پوست کنده درخت خرما می نوشتند.

پاپیروس

 مصریان باستان از گیاه پاپیروس، که گونه ای از نی است، کاغذ می ساختند که امروزه در زبان انگلیسی با نام Paper ماندگار شده است. در گذشته به پاپیروس ، (قرطاس) هم گفته می شد.

کاغذ در هندوستان

مردم هندوستان روی برگ و پوست برخی درختان می نوشتند. شاید به همین دلیل امروزه به صفحه های کتاب یا دفتر، " برگ " گفته می شود. 

در سرزمن های شمالی هند و نیز برخی ایرانیان از پوست درخت توز یعنی پوست گیاه خدنگ، استفاده می کردند. رومیان نیز از پوست درختان استفاده می کردند و واژه لاتین Liber به معنای پوست درونی درخت باری کتاب به کار می رفت و امروزه از کلمه Library برای کتابخانه استفاده می شود.

کاغذ چینی

درسال 105 میلادی اختراع کاغذ به طور رسمی بوسیله تسایلون مخترع کاغذ، به امپراتور چین گزارش داده شد. در آن زمان از پوست داخلی یک نوع درخت توت و ساقه نی استفاده می شد. چینی ها در قرن ششم اولین کارخانه کاغذ سازی را در سمرقند احداث کردند. پس از آنکه مسلمانان سمرقند را تسخیر کردند، آنان هنر ساخت کاغذ را چینی ها آموختند. در سال 1975 یک کارخانه کاغذ سازی در بغداد احداث کردند. مسلمانان از پارچه کهنه به جای نی برای تولید کاغذ استفاده کردند.

در قرن 12 هنر کاغذسازی از فلسطین و سوریه به اروپا منتقل شد. پس از به وقوع پیوستن جنگ های صلیبی این هنر به اسپانیا انتقال یافت بعد از آن به فرانسه،ایتالیا،هلندو... منتقل شد. انگلیسی ها آخرین کشوری بودند که هنر کاغذسازی را یاد گرفتند. 

دستگاه های اولیه کاغذ سازی

هلندی ها دستگاهی به نام کوبنده هلندر اختراع کردند. ایتالیایی ها هنر(چاپ) علامت های پنهانی د رداخل کاغذ را اختراع کردند، آلمانی ها (کورنبرگ) دستگاه چاپ را اختراع کردند که این دستگاه باعث پیشرفت صنعت کاغذسازی در جهان شد.

درتمام این سال ها کاغذ به صورت دستی ساخته می شد تا در سال 1998 لوئیس رابرت که شاگرد یک چاپخانه بود موفق به ساختن ماشینی شد که می توانست کاغذهایی به طول 15-12 متر بسازد ولی به دلیل نداشتن امکانات مالی اختراع خود را به یک  کارخانه دار فرانسوی فروخت و آن کارخانه دار در لندن با دو برادر به نام های فورد و رینر آشنا شد که آنها هم روی آن ماشین سرمایه گذاری کردند.

اولین ماشین کاغذسازی در سال 1704 ساخته شد و به یاد این دو برادر اسم  این ماشین را " فورد رینر" گذاشتند.

ساخت کاغذ

درساخت کاغذ الیاف طبیعی و شامل سلولوز به کار می رود. الیاف سلولوزی را درآب قرار می دهند تا رطوبت ، آن را به شکل خمیری نرم درآورد.سپس بر روی یک صفحه شبکه ای قرار می دهند تا خشک و یکدست شود. الیاف با ازدست دادن رطوبت به یکدیگر نزدیک می شوند و در نقاطی که روی یکدیگر قرار می گیرند یک پیوند شیمیایی ایجاد می شود که این الیاف را به هم متصل می کند و بعد از پرس آن ها، ورقه کاغذ ساخته می شود.

ابعاد کاغذ

از مهمترین طبقه بندی های بین المللی استاندارد A می باشد. در این استاندارد از A0 که بزرگترین اندازه است، شروع می شود و هرچه عدد بزرگتر شود (A6) ابعاد کاغذ نصف می گردد.

برش های غیر استاندارد هم وجود دارد مثل A-1.

 

تماس با ما

hideشهر تهران-خیابان گیشا-بلوار فروزانفر-کوچه سوسن-پلاک ۲۸-واحد سوم

hideشماره تماس-------------۰۲۱۸۸۲۸۷۵۴۲

hideرایانامه---------------info@piersez.ir

 

ساعت کاری شرکت

hideشنبه-۴شنبه------- ۰۸:۳۰ صبح - ۵ بعدظهر

hide۵شنبه ------------ ۰۸:۳۰ صبح - ۱ بعدظهر

به ما بپیوندید!

در صفحات اجتماعی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید

face book icon  aparat  instagram  linkedin  sorosh  telgram  twitter

خبرنامه