سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

آنچه باید در مورد پاستل بدانیم

 

پاستل چیست؟

Pastel به معنای " خمیر مداد رنگی " است که از واژه Paste به معنای " خمیر به دست آمده " گرفته شده است. پاستل در زمان رنسانس توسط هنرمندان استفاده می شد و در قرن 18 به اوج رسیده و هنرمندان به نام از پاستل به عنوان پایه کار خود، استفاده می کردند. پاستل ها به شکل قلمی و استوانه ای هستند که ترکیب آن از رنگدانه به اضافه روغن های گیاهی می باشد. با توجه به  متفاوت بودن ترکیب پاستل میزان نرمی و سختی آن مشخص می شود. کیفیت رنگ پاستل رابطه مستقیم با رنگدانه های طبیعی دارد.

پاستل چگونه ساخته می شود؟

دو لیتر آب را در ده گرم کتیرای پودر شده حل کرده، سپس پودر رنگ را با هم وزن خود، مل یا گچ دندانپزشکی و چسب خمیر مخلوط و به شکل مداد درمی آورند.

برای استفاده گچ دندانپزشکی در ساخت پاستل، آن را با 10 برابر آب مخلوط کرده و طی سه هفته، روزی یکبار هم می زنند و روز آخر گچ سفت شده را به شکل قرص هایی در آورده و در ساخت پاستل و گواش از آن  استفاده می کنند.

رنگدانه های به کار رفته شده در پاستل، همان رنگدانه هایی است که برای آبرنگ، اکریلیک و مدادرنگی نیز به کار می رود ولی به دلیل تاثیری که برروی کاغذ دارد به تکنیکی خاص و متفاوت تر نیاز دارد.

آیا پاستل همان مداد شمعی است؟

هردو ابزار پاستل و مداد شمعی در یک گروه ابزار نقاشی قرار دارند اما در ترکیب آن ها تفاوت هایی وجود دارد.

پاستل های روغنی خمیری هستند، نرم تر روی مقوا می نشینند و پوشانندگی بیشتری دارند در صورتی که مداد شمعی ها چرب تر و مومی هستند و دربرابر رنگ های حلال در آب مقاومت بیشتری دارند.

پاستل چند نوع است؟

1- پاستل هایی که چسب کمتر و رنگدانه بیشتری دارند، پاستل نرم گویند که شکل سنتی پاستل، یعنی استوانه ای را دارا می باشند. بافت نرم آن ها باعث می شود، به خوبی ترکیب شوند. این پاستل های نرم در طیف وسیع تری از رنگ نسبت به دیگر پاستل ها قرار دارند.

2- پاستل هایی که چسب بیشتر و رنگدانه کمتر دارند، پاستل سخت گویند که معمولا مستطیلی هستند. از این نوع پاستل برای طراحی نقاشی می توان، استفاده کرد. اما هنرمندان به دلیل اینکه پاستل نرم به راحتی روی کاغذ اثر می گذارد و به آسانی مخلوط می شود و پاستل سخت برای کشیدن جزییات دقیق قابل استفاده می باشد، از هردو ترکیب پاستل نرم و سخت استفاده می کنند.

3- پاستل هایی که داخل چوب قرار دارند و بهم ریختگی کمتری دارند را پاستل مدادی گویند. با این پاستل ها جزئیات ریز و دقیق را طراحی م یکنند و به راحتی با پاستل ه ای نرم و سخت مخلوط می شوند.

4- برای کشیدن افکت های نقاشی از پاستل های روغنی استفاده می کنند. این پاستل ها بوی مطبوع ندارند و وکس مخصوص آن ها، باعث می شود هماهنگی با دیگر پاستل ها را نداشته باشند. در نتیجه از این نوع پاستل کمتر استفاده می شود.

ویژگی های پاستل های روغنی به شرح زیر می باشد:

الف- خرد نمی شود.

ب-رنگ هایی به براقی پاستل های نرم دارند.

ج- پایدارتر هستند و به تثبیت کننده نیاز ندارند.

مشکل این پاستل های روغنی این است که به طور کامل خشک نمی شوند در نتیجه انتقال مطمئن نقاشی ها بسیار دشواراست.

چگونه با پاستل کار کنیم؟

کاغذ پاستل باید روی زیردستی که دارای سطح محکم،سفت و صاف می باشد قرار بگیرد. پوشش کلی رنگ های پاستل امتیاز خوبی برای پاستل می باشد. سطوح مختلف قلمه های پاستل برای سرعت بخشیدن به اتمام کار مناسب می باشد یعنی با استفاده از سطوح تخت پاستل می توان سطوح پهن و بزرگ نقاشی را رنگ زد و از نوک قلمه های پاستل برای ترسیم خطوط نازک استفاده می شود. باید توجه کرد که فشار انگشتان و حرکت سریع آن، اثرمتفاوتی برروی کاغذ می گذارد. درنظر داشته باشید که با کنارهم یا روی هم کشیدن قلمه های رنگی مورد نظر و محو کردن آن ها می توان ترکیب های رنگی ایجاد کرد.

رنگ های پاستل با استفاده از انگشتان محو می شود و با استفاده از یک قطعه پنبه یا پارچه تمیز یا دستمال کاغذی پاک می شوند.باید توجه کنید برای زدادن گردوغبار و پوده های پاستل از روی کاغذ نباید دست به آن بکشید و باید با تکان دادن زیردستی گرده ای اضافی را جدا کرد. بعد از اتمام کار با استفاده از ثابت کننده ها، رنگ های پاستل را ثابت کنید و بگذارید تا ثابت کننده خشک شود و حالت چسبندگی نداشته باشد. در انتها برای نگه داشتن نقاشی می توانید آن را در قاب شیشه ای نگهداری کنید. توجه داشته باشید که تابلو پاستل را نباید مقابل نور مستقیم و گرما قرار داد زیرا رنگ ها تغییر کرده و مواد ثابت کننده کم اثر یا بی اثر می شود.

روش محو کردن پاستل چگونه است؟

بهترین و ساده ترین روش محو کردن، روش انگشتی است زیرا استفاده از انگشتان در پاستل گچی، چربی پوست با مواد تشکیل دهنده پاستل آمیخته می شود و باعث انسجام نرمه های پاستل می شود. در پاستل های روغنی، چربی به کمک گرمای دست با موم و روغن های موجود در آن آمیخته شده و فشار انگشتان سبب پخش پاستل روغنی در محل می شود. اما زیاده روی دراستفاده از انگشت سبب حل چربی و روغن موجود در پاستل شده و لکه های ناخوشایندی را در اثر نمایان می کند.

درمورد پاستل روغنی می توان از قلمو هم برای محو کردن استفاده کرد. به آن علت که پاستل روغنی در تابانتین حل می شود، آن را با کمی تابانتین یا کمی تینر محو می کنند.

ویژگی های پاستل چیست؟

پاستل یک بافت مخملی نرم و بی نظیر ایجاد می کند، رنگ ها به آسانی باهم ترکیب می شوند ویک درخشندگی خیره کننده به دست خواهید آورد. برای کار با پاستل نیاز به ابزار زیادی ندارید.

معایب پاستل چیست؟

پاستل ها ترد و شکننده هستند. حتی برای حمل و نقل هم بهتر است از جعبه های فلزی یا چوبی که دارای ضربه گیر از نوع کتان، پنبه یا اسفنج های خاص هستند استفاد می کنند. پاستل ها باعث آلودگی دست ها و انگشتان می شود به همین علت انواع پاستل دارای پوشش کاغذی یا سلفونی، به عنوان محافظ هستند.

به علت عدم ثبات رنگ پاستل از اسپری تثبیت کننده رنگ استفاده می کنند که این خود، باعث تیرگی و کدری رنگ می شود و همچنین این تثبیت کننده ها سمی هستند و باید تهویه مناسب وجود داشته باشد. درنتیجه برای نگهداری آن ها بهتر است از قاب کردن نقاشی با شیشه استفاده کنید.

 

 

تماس با ما

hideشهر تهران-خیابان گیشا-بلوار فروزانفر-کوچه سوسن-پلاک ۲۸-واحد سوم

hideشماره تماس-------------۰۲۱۸۸۲۸۷۵۴۲

hideرایانامه---------------info@piersez.ir

 

ساعت کاری شرکت

hideشنبه-۴شنبه------- ۰۸:۳۰ صبح - ۵ بعدظهر

hide۵شنبه ------------ ۰۸:۳۰ صبح - ۱ بعدظهر

به ما بپیوندید!

در صفحات اجتماعی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید

face book icon  aparat  instagram  linkedin  sorosh  telgram  twitter

خبرنامه