سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

غلط گیر ؟؟؟

 

غلط گیر چیست؟

درگذشته پاک کن های مخصوص جوهر، ترکیبی از ماده سنگی نرم شده و پاک کن بود که از طریق ساییدن پاک می کرد. درصورت تکرر  استفاده از این پاک کن ها، کاغذ از بین می رفت و سوراخ می شد.با اختراع لاک غلط گیر این مشکل حل شد.

امروزه یکی از انواع لوازم تحریری که گستردگی و تنوع فراوانی پیدا کرده لاک غلط گیر می باشد، پس از افزایش کاربرد خودکار ، تمیزی و جلوگیری از خط خوردگی درنگارش اهمیت یافت.

در ابتدا نمونه های غلط گیر از نوع لاک سفید غلط گیر بوده ولی امروزه مدل هایی مانند مدل لاک، خودکار فشاری و مدل نواری یا رول کشیدنی وجود دارند.

مخترع لاک غلط گیر کیست؟

" بتی نسمیت گراهام" ، ماشین نویسی در یکی از بانک های دالاس بود که برای اصلاح اشتباهات تایپی نامه های خود دچار مشکل شده بود. 

بتی با پیروی از هنرمندان که با استفاده از مالیدن رنگ روغن ، اشتباهات خود را اصلاح می کردند مایعی را اختراع کرد که می توانست اشتباهات خود را اصلاح کند و نام آن را "لاک غلط گیر" نامید.

به علت استفاده همه گیر کارمندان بانک از ماشین برقی، آنها هم از این اختراع استفاده کردند در نتیجه بنی تصمیم گرفت امتیاز تولید این مایع را به واحد بازاریابی شرکت های عظیمی مانند (IBM) فروشد، اما همه آنها از خرید آن خودداری کردند.

در نتیجه فروش بیشتر این محصول، بتی آشپزخانه خود را به کارگاه تولید تبدیل کرد. مشتریان آن بیشتر بانک ها بودند. بتی بعداز جمع کردن پس انداز، مایع را به شیمیدانی داد تا فرمولی برای زود خشک شدن مایع پیدا کند. فرمول جدید موفقیت آمیز بود.بتی برای فروش محصول جدید به شهرهای مختلف سفر می کرد تا در نهایت متقاضی آن آنقدر زاید شد که منجر به تاسیس شرکتی بزرگ به نام تولیدی لاک غلط گیر شد.

بتی شرکت خود را به قیمت سی و هشت میلیون دلار در سال 1979 به مزایده گاشت و به شرکت ژیلت به قیمت چهل و هشت میلیون دلار فروخت.

انواع لاک غلط گیر

1- لاک غلط گیر با پایه حلال

2- لاک غلط گیر با پایه آب

نحوه ساخت لاک غلط گیر

اولین ماده شیمیایی که در ترکیب لاک غلط گیر استفاده می شد، دی اکسید تیتانیوم بود که اندیس رنگ آن شامل دانه های سفید می باشد که رنگ استاندارد برای لاک غلط گیر می باشد. مواد بعدی،بنزین سنگین حلال، نفت و چربی سبک است که با دی اکسید تیتانیوم ترکیب می شود.

رزین، مواد معدنی، رنگدانه ها، اسانس های عطری و دیسپرس کننده ها با بقیه مواد شیمیایی ترکیب می شوند تا مادهای سفید و مات ایجاد نمایند.

نوع قدیمی تر که همان لاک غلط گیر بر پایه حلال می باشد، به دلیل وجود ماده ای رقیق کننده به نام تریکلراتان در فرمولاسیون آن، تقریبا منسوخ شده است.

فرمول لاک غلط گیر با پایه حلال

1- ماده سفیدرنگی که قاعدتا جامد است و روی جوهر را می پوشاند.

2- آب یا حلال که به لاک حالت روانی می دهد. آب باید در حدی باشد که باعث خیسی ظاهری کاغذ نشود.

3- برای قوام لاک که از پخش شدن آن روی کاغذ جلوگیری میکند از مایع ویژه ای استفاده می شود.

 فرمول لاک غلط گیر با پایه آب

1- حداقل 50 درصد حجم آن، ماده پوشاننده ای به نام دی اکسید تیتانیوم معروف به تیتان که به صورت پودر به فروش می رسد، می باشد.

2- حدود 10 درصد حجم آن ماده قوام دهنده بهنام رزین های اکریلیک می باشد که عموما در آب قابل حل هستند.

زمانی که بخواهیم لاک سریعتر روی کاغذ خشک شود، ممکن است بسته به نوع ماده قوام دهنده، از یک حلال در مقدار بسیار کم به نحوی که بوی آن حس نشود استفاده شود که به ناحیه جغرافیایی، توزیع و استفاده لاک غلط گیر بستگی دارد.

3- مابقی آن آب است.

این محلول باید در ظرف با درب محکم ریخته شود که می توان ساچمه درآن انداخت تا موقع به هم زدن محلول قبل از استفاده کمک کند.

 

 

 

تماس با ما

hideشهر تهران-خیابان گیشا-بلوار فروزانفر-کوچه سوسن-پلاک ۲۸-واحد سوم

hideشماره تماس-------------۰۲۱۸۸۲۸۷۵۴۲

hideرایانامه---------------info@piersez.ir

 

ساعت کاری شرکت

hideشنبه-۴شنبه------- ۰۸:۳۰ صبح - ۵ بعدظهر

hide۵شنبه ------------ ۰۸:۳۰ صبح - ۱ بعدظهر

به ما بپیوندید!

در صفحات اجتماعی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید

face book icon  aparat  instagram  linkedin  sorosh  telgram  twitter

خبرنامه