سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

تخته وایت برد

چه کسی تخته وایت برد را اختراع کرد؟

دو روایت برای ساخت تخته وایت برد وجود دارد.

اولین شخص، مارتین هیت می باشد که وایت برد را اختراع کرد. مارتین هیت عکاسی بود که حدود 50 سال قبل از عکاسی دیجیتال، فیلم های نگاتیو را روی کاغذ هایی شبیه وایت برد قرار می داد و حتی جزئیات سفارشات مشتریان را روی آن ها می نوشت. این کاغذها به راحتی با پارچه مرطوب پاک می شدند.در اواخر دهه 1950 آقای هیت طرح خود را به عنوان تخته یادداشت در کنار تلفن، که قابل پاک شدن بود ارائه داد. وی می خواست اختراع خود را در نمایشگاه Chicago Merchandise Mart به نمایش بگذارد ولی قبل از برگزاری نمایشگاه، آن محل آتش گرفت و هیت دلسرد شد. طرح خود را به یک شرکت فروخت که بعدها تبدیل به شرکت Dri-Mark شد، تخته وایت برد را برای آموزش معرفی کرد.

دومین شخص، آلبرت استالئون می باشد. او در یک شرکت آمریکایی فولاد کار می کرد. یکی از محصولات شرکت فولاد لعاب کاری شده بود که برای موارد معماری از آن استفاده می کردند. در اوایل سال 1960 در جلسه ای آقای استالئون پیشنهاد کرد که این ورق های فولادی را می توان در تابلوهای نوشتاری استفاده کرد و جایگزین خوبی برای تخته سیاه باشد. شرکت توجه چندانی به این پیشنهاد نکردند چون فعالیت آن ها در این زمینه نبود؛ اما راه را برای او باز گذاشتند و وی شرکت MagiBoards را راه اندازی کرد.

علت موفقیت تخته وایت برد چه بود؟

پاک کردن تخته سیاه دارای دو مشکل بود:

  • پاک کردن با پاک کن های مرطوب سخت بود و کل تخته سیاه را سفید می کرد.
  • پاک کردن با پاک کن های خشک نیز لباس های نویسنده را با ذرات خود سفید می کردند و در فضا ایجاد گرد و غبار می کرد.

روند رشد تخته وایت بردها چگونه بود؟

حدود 30 سال زمان برد تا تخته وایت برد مورد پذیرش قرار گیرد. زیرا در اوایل تخته وایت برد را باید با پارچه های مرطوب پاک می کردند در نتیجه محبوبیت زیادی بدست نیاورد تا زمانی که پاک کن های خشک در سال 1975 اختراع شدند.تا اواسط دهه 1990 رشد تخته وایت بردها به آرامی ادامه یافت زیرا تخته سیاه سال ها در بازار آموزش و پرورش پذیرفته شده بود. تا زمانیکه گرایش مردم به سمت زندگی سالم و دوری از گرد و غباری که باعث بیماری های آلرژی زا و ریوی می شد، کشیده شد و استفاده از تخته سیاه محدود گردید.

چند نوع تخته وایت برد وجود دارد؟

در قدیم  برای تولید وایت برد از فولاد پوشش شده استفاده می کردند. امروزه بسته به کاربرد آن ها از مواد ارزان قیمت مثل تخته چند لایه یا ملامین استفاده می کنند اما برای کاربردهای دقیق تر از همان فولاد پوشش شده با پرسلن یا پلی اتیلن استفاده می شود.

تخته چند لایه

تخته های چند لایه ارزان قیمت و دارای عمر کوتاه می باشند زیرا پس از استفاده زیاد رنگ آمیزی می شود و سبب می شود اینصفحات برای اهداف آموزشی مناسب نباشند.

تخته ملامین

این تخته ها از فیبر نوری سبک با پوشش ملامین ساخته شده که یک رزین کاغذی به آن تزریق می شود.میزان ضخامت پوشش تخته، کیفیت آن را مشخص می کند. البته این تخته ها برای اهداف طولانی مدت ساخته شده اند.

تخته های آلومینیومی و فولادی رنگ شده

این تخته ها به علت دارا بودن کیفتی بالا برای برنامه های سفارشی از جمله اطلاعات بیمار یا تخته های مسابقات ساخته می شوند. عمر این تخته های سفید فولادی طولانی می باشند و دارای خاصیت مغناطیسی هستند. اگرچه آن ها سبک و دربرابر خوردگی مقاوم هستند ولی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

تخته های پرسلن

کوچکترین مقدار جوهر به سطح این تخته نفوذ نمی کند زیرا دارای یک پوشش بسیار سخت سرامیلی غیر متخلخل می باشد که آن را برای برنامه های آموزشی مناسب می سازد.درحال حاضر در موسسات آموزشی، دفاتر، بیمارستان ها، طبقه کارخانه و خانه ها از وایت برد استفاده می کنند و کاملا جایگزین تخته سیاه شده اند.

مزایای استفاده از وایت برد چیست؟

  • در مقایسه با تخته گچی بدون بروز آلرژی و حساسیت می باشد.
  • نوشتن راحت با ماژیک مخصوص وایت برد و پاک شدن راحت آن بدون فشار در نوشتن و پاک کردن.
  • در مقایسه با فلیپ چارت از کاغذ کمتر استفاده می شود.
  • به علت راحت در دست گرفتن ماژیک و راحت نوشتن برروی وایت برد استفاده آن برای معلولان و بیماران خاص راحتتر می باشد.
  • برروی تخته وایت بردهای مغناطیسی از مگنت یا همان آهنربا می توان استفاده کرد.
برای افزایش عمر وایت برد از آن چگونه استفاده نماییم؟

  • برای پاک کردن وایت برد از تخته پاک کن های مخصوص دستمال کاغذی یا از پارچه نرم و خشک برای پاک نگه داشتن تخته وایت برد، استفاده کنید.
  • بعد از پایان روز کاری تخته را حتما پاک نمایید زیرا جوهر باقی مانده با غبار مخلوط شده و سطح تخته را خراب می کند.
  • حتما از ماژیک های مخصوص وایت برد بر روی سطح آن استفاده نمایید. و درب ماژیک را ببندید تا عمر ماژیک زیادتر شود.

تماس با ما

hideشهر تهران-خیابان گیشا-بلوار فروزانفر-کوچه سوسن-پلاک ۲۸-واحد سوم

hideشماره تماس-------------۰۲۱۸۸۲۸۷۵۴۲

hideرایانامه---------------info@piersez.ir

 

ساعت کاری شرکت

hideشنبه-۴شنبه------- ۰۸:۳۰ صبح - ۵ بعدظهر

hide۵شنبه ------------ ۰۸:۳۰ صبح - ۱ بعدظهر

به ما بپیوندید!

در صفحات اجتماعی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید

face book icon  aparat  instagram  linkedin  sorosh  telgram  twitter

خبرنامه